
Linki
Zostań
E-mail: redakcja@ezarszyn.pl
Nowe firmy
Linki
Stowarzyszenia
Reklama
Spotkanie z Przyrodą i Kulturą za nami FOTO-WIDEO
- Poprawiono: 05.07.2022
W dniu 03 września 2017 r w Podworskim Parku w Posadzie Zarszyńskiej odbyły się Polsko-Słowackie Spotkania z Przyroda i Kulturą w ramach projektu „ Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze marką pogranicza polsko – słowackiego „ NR INT/EK/KAR/1/I/B/0060. Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Wydarzenie było relacjonowane przez TVP Polska Rzeszów w ramach programu „Lato w regionach„. O tym co jest realizowane w ramach projektu oraz o wielu innych rzeczach można się było dowiedzieć w sześciu wejściach na żywo. W programie wzięli udział Bogumiła Bętkowska i Vladyslav Basista, którzy mówili o projekcie. Pani Lidia Zielonka i Pan Marcin Krowiak opowiadali o dziedzictwie kulturowym Gminy Zarszyn. Pani Renata Kasperkowicz Ziemiańska i Pan Lesław Rąpała przestawili osobliwości przyrody natomiast Pan Władysław Komański opowiedział o „Ścieżce Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego”. Kolejnych wejściach prezentowały się też zespoły; Zespół Wokalno- Instrumentalny „ISKRA” z Długiego, Regionalny Zespół Ludowy „Ziemia Sanocka z Nowosielec, Mażoretki „VIVID” z Jaćmierza, Grupa Obrzędowa KGW Zarszyn oraz Zespół ludowy słowacki z Demjaty. Ponadto o konkursie „Na Najlepsze Jadło Wiejskie i Dworskie” opowiadała Pani Kazimiera Haniak Przewodniczą Rady Gminnej KGW w Zarszynie” natomiast o współpracy transgranicznej przyszłym projektach i to co się jeszcze wydarzy w Gminie Zarszyn mówili Pan Andrzej Betlej Wójt Gminy Zarszyn, Pan Bogdan Golowski insp. ds. inwestycji oraz Pani Beata Nawalaniec insp. ds. kultury i kultury fizycznej.
W ramach „ Polsko – Słowackich Spotkań z Przyrodą i Kulturą oprócz prezentacji w programie „Lato w regionach” mieszkańcy mogli zobaczyć występ Mażoretek „VIVID” z Jaćmierza działające przy Młodzieżowej Orkiestrze Dętej z Jaćmierza. Wystąpiły dwie grupy opiekunem ich była Pani Lucyna Najsarek.
Kolejnym punktem programu była druga edycja turnieju„ Wieś na sześć „ konkurencje były związane z tradycją wiejską. W turnieju wzięło udział dziewięć sołectw Bażanówka, Jaćmierz, Jaćmierz Przedmieście, Nowosielce, Odrzechowa, Pielnia, Posada Jaćmierska, Posada Zarszyńska oraz Zarszyn. Były to drużyny pięcioosobowe, w których brali udział sołtysi, przedstawiciele rad sołeckich, członkinie KGW. W turnieju rozegrano następujące konkurencje: robienie masła w tradycyjnych maśniczkach, zbijanie balonów cepami, rzut snopkiem, rzut ziemniakiem, szukanie monet w zbożu. Nad przebiegiem turnieju czuwała komisja w składzie Bogdan Golowski - przewodniczący Barbara Wanielista, Justyna Wójcik Żyłka- członkowie.
Puchar przechodni Wójta Gminy Zarszyn i pierwsze miejsce zajęła drużyna z Nowosielec. Drugie miejsce sołectwo Posada Jaćmierska natomiast trzecie drużyna z miejscowości Jaćmierz. Pozostałe drużyny otrzymały wyróżnienia. Wszystkie drużyny otrzymały nagrody ufundowane przez Gminę Zarszyn.
Obrzęd „ Dożynki w Zarszyńskim Dworze” prezentowało KGW z Zarszyna do występu grupę przygotowała Pani Anna Konieczna. Obrzęd rozpoczęto wierszem, który napisała i rezcytowała Pani Zofia Dracz. Panie z Koła Gospodyń w dawnych strojach i pięknej scenerii przedstawiły jak wyglądały dożynki w Zarszynie w czasach kiedy były dwór i w jaki sposób chłopi byli podejmowani przez ich pana. W trakcie inscenizacji nie zabrakło pięknych pieśni związanych ze żniwami i wsią.
Po obrzędzie wystąpili goście ze Słowacji był to zespół folklorystyczny „ Czernik” z Demjaty. Zespół wystąpił w pięknych ludowych strojach zaprezentował tańce i pieśni regionu Šaris. Oprócz pieśni przedstawił również scenkę z dawnego wesela wiejskiego.
Kolejne zespoły, które wystąpiły to Regionalny Zespół Ludowy „Ziemia Sanocka”, który w swoim repertuarze miał pieśni i tańce rzeszowskie, krośnieńskie i haczowskie.
Zespół Wokalno-Instrumentalny „ISKRA” z Długiego zaprezentował znane piosenki z dawnych lat mówiące o miłości, ojczyźnie i historii.
W trakcie imprezy odbywał się konkurs kulinarny na” Najlepsze jadło wiejskie i dworskie” do konkursu zgłosiło się 16 uczestników było to Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Zarszyn, organizacje pozarządowe. Łącznie wystawiono 32 potrawy w tym 16 chłopskich i 16 dworskich. W kuchni dworskiej dominowały kaczki przygotowane na różne sposoby, wołowina, ryby w tym ryba po dworsku i pstrąg pieczony, rolady mięsno warzywne, legumina malinowa, wytworne zupy, ciasta np. sernik wiedeński. Ciekawą potrawą dworską by pieczone gołębie w z jabłkami w majeranku i kaszą jaglaną. Natomiast w kuchni chłopskiej zaprezentowano polewkę z serwatki i maślanki z fasolą, jabczankę, kapustę z fasolą, gołąbki z tartych ziemniaków, pierogi z mąki orkiszowej, proziaki i tarciaki z kapustą, proziaki z mąki orkiszowej. Nie zabrakło też słowackich potraw jako danie dworskie był to pieczony udziec wieprzowy z warzywami oraz pierogi pieczone z kapustą. Komisja konkursowa w składzie Kazimiera Haniak przewodnicząca oraz członkowie Pani Zofia Mazurkiewicz i Pani Beata Halkovičova. Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe wręczone przez Pana Andrzeja Betleja Wójta Gminy Zarszyn.
Po ogłoszeniu wyników konkursu wystąpił zespół GIPSY-ANGELS w pięknych barwnych strojach prezentując folklor cygański i tańce współczesne. Zespół działa przy Stowarzyszeniu Romów Podskałką. Opiekunami i choreografami grupy jest Peter i Aleksander Kudrač, którzy uczą młodzież tradycji romskich i z dumą przekazują im ich kulturę.
Na zakończenie imprezy wystąpił zespół „Dejw” przy którym najlepiej bawiła się młodzież.
Organizatorami imprezy była Gmina Zarszyn, Ochotnicza Straż Pożarna w Posadzie Zarszyńskiej oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Posadzie Zarszyńskiej.
Wszystkim uczestnikom imprezy serdecznie dziękujemy za udział i włączenie się do organizacji a mieszkańcom Posady Zarszyńskiej i okolicznych miejscowości za to, że chcieli wszystkie te atrakcje oglądać.
Promowane Firmy
O Gminie Zarszyn
Gmina Zarszyn – położona jest w dorzeczu Wisłoka, który przepływa zachodnim jej skrajem, a·przepływająca przez gminę rzeka Pielnica jest jej prawym dopływem. Większość miejscowości... więcej
| ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Informator
Zbiór przydatnych informacji, które pomogą w życiu codziennym.
| ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Miejscowości
Miejscowości Gminy Zarszyn i przydatne informacje:
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Komunikacja
Ciekawe miejsca
Gmina Zarszyn – położona jest w dorzeczu Wisłoka, który przepływa zachodnim jej skrajem, a·przepływająca przez gminę rzeka Pielnica jest jej prawym dopływem. Większość miejscowości... więcej
![]() ![]() | ![]() ![]() |
Artykuły sponsorowane
Wiadomości
Informacje sportowe
Rozrywka i kultura
Kronika policyjna
Fotorelacje
Videorelacje
Szkoły
Ostatnie komentarze
Odszkodowanie z OC, a podatek VAT – kiedy możemy dokonać odliczenia?
21.03.2022 16:20Gdzie szukacie swoich oc? ja widziałem w apce mpay dobre ofertyOtwarcie Regionalnego Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły w Pastwiskach coraz bliżej
15.02.2022 11:04http://slkjfdf.net/ - Aipekado Iunotik sbl.eqzq.ezarsz yn.pl.biv.em http://slkjfdf.net/Otwarcie Regionalnego Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły w Pastwiskach coraz bliżej
15.02.2022 06:45http://slkjfdf.net/ - Ohivoawu Mizoaxile zxl.aidp.ezarsz yn.pl.ihe.ss http://slkjfdf.net/Otwarcie Regionalnego Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły w Pastwiskach coraz bliżej
15.02.2022 06:13http://slkjfdf.net/ - Umiyaevik Udeqotus nyc.lijd.ezarsz yn.pl.nbj.am http://slkjfdf.net/Otwarcie Regionalnego Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły w Pastwiskach coraz bliżej
15.02.2022 05:59http://slkjfdf.net/ - Aikoii Uwajeola wvh.ibyg.ezarsz yn.pl.prr.ub http://slkjfdf.net/