163040246 128608399269625 1538684182624576779 n

Partnerzy

podkarpacie
ustrzyki
besko
ebukowsko-jpg
izagorz-jpg
etyrawa-jpg
ekomancza-jpg
lesko
zarszyn
brzozow
wbieszczadach.net
wsanok
 

Zostań

Zostań fotoreporterem ezarszyn.pl Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!
Kontakt z redakcją:

E-mail: redakcja@ezarszyn.pl

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
 

Pod patronatem

LOGO ORKIESTRY

logo posada

Reklama

Gimnazjaliści wzruszyli publiczność swoją grą aktorską FOTO i VIDEO

ZARSZYN / Okres Bożonarodzeniowy powoli dobiega końca, ale uczniowie z Gimnazjum w Zarszynie w minioną sobotę w Domu Kultury w Zarszynie zorganizowali dla mieszkańców Zarszyna, Jaćmierza i Odrzechowej Jasełka.

DSC 1259 Kopiowanie Kopiowanie

 

 

W przygotowanie spektaklu wyreżyserowanego przez Annę Konieczną i Lilianę Bałut, nauczycielki języka polskiego, zaangażował się również cały zespół nauczycieli przedmiotów humanistycznych Gimnazjum w Zarszynie. Ewa Ziobro, Alina Florian i Kinga Urbanik przygotowały wspaniałą scenografię, stroną multimedialną zajął się Jacek Leszczyński, zaś odpowiednią oprawę muzyczną opracował Dariusz Fudała wraz z Marią Kuzin. Skromny poczęstunek dla aktorów, grona pedagogicznego i publiczności przygotowała Rada Rodziców. Na koniec na scenie zaprezentował się Międzyszkolny Zespól Gimnazjalny, który zagrał dla gości najbardziej znane kolędy. 

W Jasełkach wzięło udział ponad siedemdziesięciu uczniów ze wszystkich klas gimnazjalnych.

Rodzice wykazali naprawdę dużo zrozumienia, gdyż próby odbywały się popołudniami od godziny 15.30 do 18.30, więc gimnazjaliści na przykład z Jaćmierza dojeżdżali do Zarszyna autobusem  zaznacza Anna Konieczna  Role porozdawałyśmy z koleżanką przed świętami, ale prawdziwe przygotowania rozpoczęły się jakieś dwa tygodnie temu.

Intensywne próby trwały tydzień, ale efekt okazał się wspaniały. Publiczność była pod wrażeniem gry aktorskiej młodych ludzi, ale widzów  wzruszył również przekaz Jasełek i zachwyciły piękne i pomysłowo stworzone dekoracje. Sam scenariusz pani Konieczna i pani Bałut stworzyły, czerpiąc inspiracje z różnych źródeł.

 Starałyśmy się połączyć wymowę tradycyjnych jasełek ze współczesnymi treściami poprzez stworzenie dwóch płaszczyzn czasowych. Obawiałyśmy się, że nie wszyscy mogą być z tego zadowoleni, ale chyba niepotrzebnie. Okazało się bowiem, że to, co było aktualne ponad dwa tysiące lat temu, może być również aktualne dzisiaj. Pewne wartości nigdy się nie zdewaluują podsumowuje pani Anna.

Jak przyznają obie reżyserki, w czasie przygotowań odkryły wiele talentów aktorskich wśród swojej młodzieży.

 Nie podejrzewałyśmy, że niektóre z dzieci mają taki teatralny pazur, taki talent aktorski  mówi pani Konieczna  Młodych aktorów trzeba pochwalić za tak głębokie zaangażowanie w przygotowanie Jasełek.

 Aktorstwo bardzo mi się podoba i lubię grać w różnych przedstawieniach. Jedną z ról, którą zagrałem w Jasełkach była rola narkomana. Przygotowania do spektaklu kosztowały mnie trochę poświęceń, ale było warto. Oprócz tego pomagałem również przy organizacji  opowiada Michał Pietrzkiewicz, drugoklasista.  Sądzę, że Jasełka były bardzo wymowne. Przede wszystkim bardzo dużo ludzi zostało zaangażowanych w ich przygotowanie. Organizacja była bardzo profesjonalna, gra również. Paniom nauczycielkom należy się szacunek za pracę, którą włożyły w to, aby nad nami zapanować i nas odpowiednio zorganizować.

–  Grałam samego Lucyfera, najważniejszą postać wśród diabłów. Moja rola miała kluczowe znaczenie dla Jasełek, więc bardzo mocno zaangażowałam się w przygotowania, które choć intensywne, nie przeszkadzały mi szczególnie w nauce –  opowiada Marlena Warchoł, drugoklasista. –  Współpraca z moimi kolegami i koleżankami przy przygotowywaniu spektaklu okazała się naprawdę świetną zabawą. Sądzę, że Jasełka nam się udały i dzisiejsze przedstawienie wyszło nam najlepiej. Po prostu tak, jak powinno.

Gimnazjaliści za swoją grę zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Obie panie reżyserki przyznają, że sukces Jasełek to w głównej mierze zasługa pracy zespołowej nauczycieli przedmiotów humanistycznych oraz młodzieży.

–  Bardzo mi się podobało. Naprawdę, jestem pełna podziwu zarówno dla wszystkich nauczycieli, którzy to przygotowali, jak również dla gimnazjalistów. Jak się okazuje, mamy bardzo utalentowaną młodzież, dzięki której zobaczyliśmy niesamowite przedstawienie  mówi pani Edyta, mieszkanka gminy Zarszyn.

 Jasełka były bardzo piękne i młodzież pięknie recytowała swoje kwestie  dodaje pani Bożena, obecna na widowni.  Przede wszystkim przedstawienie bardzo dobrze przygotowano. Moje ogólne odczucia po obejrzeniu Jasełek są takie, że ten spektakl okazał się piękny, wzruszający, a jego przesłanie trafiające do serca każdego człowieka. Warto było przyjść, warto zobaczyć. Gratuluję wszystkim osobom, które przygotowały Jasełka.

Warto zaznaczyć, że w zarszyńskim gimnazjum nie działa żaden klub teatralny. Uczniowie podstawową wiedzę z zakresu teatru zdobywają na pierwszym roku na zajęciach artystycznych. Zespół teatralny jest powoływany tylko na potrzeby różnych akademii i świąt. Tym bardziej zaprezentowane Jasełka bardzo dobrze świadczą o gimnazjalistach. A skoro mamy tak zdolnych młodych ludzi, to może warto pomyśleć o stworzeniu grupy teatralnej, dzięki której młodzież mogłaby rozwijać swoje aktorskie talenty.

 

Anna Twardy

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież